تاثیر احیای برجام بر بازار ارز ایران چیست؟

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، میثم هاشم‎خانی، کارشناس اقتصادی در کلاب‌هاوس تخصصی خبرآنلاین با این عنوان که بازار ارز به کدام سو می‎رود؟ به ریسک‌های سیستماتیک حاکم بر اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: باید دقت کنیم که شکسته شدن برجام و خروج امریکا از این معاهده تاثیر پذیرش و برقراری دوباره آن را کم می‎کند ، به عبارت دیگر ریسک شکسته شدن برجام، سبب شده احیای آن تاثیری محدودتر از گذشته بر اقتصاد ایران به جا بگذارد.

وی با اشاره به ضرورت پذیرفتن  برجام و اف‌ای‌تی‌اف گفت: نکته مهم اینجاست که باید دریابیم چه توقعی از احیای برجام می‌توانیم داشته باشیم و در نتیجه آنچه می‌تواند اقتصاد ایران را واکسینه کند،حرکت در مسیر ایجاد مجموعه‌ای از تعاملات پایدار و برد- برد با کشورهای مختلف است .

این پژوهشگر اقتصادی در توضیح این مطلب افزود: امضای معاهدات تجارت آزاد با کشورهای منطقه و متنوع، ایجاد امکان سرمایه‌گذاری مشترک بین سرمایه‌گذاران ایرانی و کشورهای دیگر و ایجاد  رشته‌های اقتصادی در هم تنیده با کشورها منطقه می تواند اقتصاد ایران را احیا کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در عمل اتفاقی که افتاده این است که سال به سال اتباط ما با کشورهای منطقه نیز بهبود نیافته در حالی که ما باید به دنبال تثبیت اقتصاد باشیم تا دیگربار خروج هر کشوری از برجام این ریسک‌ها را متوجه اقتصاد ایران نکند

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: به عنوان مثال ما باید فازغ از تغییرات دولت‌ها، حتی با عراق قرارداد تجارت آزاد بلند مدت بیست ساله باشیم تا رشته تعاملات برد- برد اقتصادی بین ما و آنها و حتی دیگر کشورها مانند و پاکستان و ترکمنستان و اذربایجان و …شکل گیرد.

به گفته وی در غیر این صورت برجام جدید نیز مشکلی را حل خواهد کرد.وی درباره قیمت مناسب و متعارف ارز نیز گفت: همین قدر که قیمت ارز شفاف باشد و همه بتوانند روی آن برنامه‌ریزی کنند، مشکلات برطرف می‌شود.

هاشم‌خانی اضافه کرد: مساله دوم این است تا حد ممکن باید کاری کنیم تا دلارهایی که به صورت نفتی به دست می‌اید به صورت یکنواحت به اقتصاد تزریق شود چرا که در شرایط فعلی، زمانی که پول زیاد داریم حجم تزریق ارز افزایش می‌یابد و زمانی که ارز زیاد نداریم،  تزریق به شدت کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت دلار غیر قابل پیش‌بینی و پرنوسان است .

وی گفت: طبق برآوردها در سال ۲۰۲۵ بیش از ۱۳۰ کشور جهان تورم کمتر از سه درصد خواهند داشت پس باید مشکل را حل کنیم.  

۲۲۳۲۲۳

مجله اینترنتی آجورلو

درباره ی Bntrxwq805905

مطلب پیشنهادی

اعلام متوسط قیمت کالاهای خوراکی در خرداد۱۴۰۰

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از مرکز آمار ایران، در خرداد ماه ۱۴۰۰ تغییرات متوسط …